Inwertorowy półautomat spawalniczy Spartus EasyMIG 225 to nowoczesne urządzenie "3 w 1", skonstruowane w oparciu o tranzystory IGBT. Urządzenie posiada funkcję spawania w osłonie gazów obojętnych oraz aktywnych (MIG/MAG), elektrodą otuloną (MMA) a także TIG Lift (zajarzenie łuku przez potarcie). Dzięki łatwiej zmianie biegunowości możliwe jest spawanie drutem samoosłonowym bez użycia gazu. Maksymalny prąd spawania przy metodach MIG/MAG/TIG wynosi 220A w cyklu 60% oraz 200A w cyklu 60% dla metody MMA. Spawarka zasilana jest z sieci jednofazowej 230V. Urządzenie jest wyposażone w synergiczny system do spawania MIG/MAG drutami stalowymi o średnicy 0,6 / 0,8 / 1,0 mm i aluminium 1,0 z możliwością wprowadzenia ręcznej korekty parametrów. Waga urządzenia wynosi 19 kg, natomiast jego wymiary to 570 × 265 × 460 mm.
Spawarka jest wyposażona w nowoczesny wyświetlacz LCD pozwalający łatwe, szybkie i precyzyjne ustawienie napięcia prądu spawania a także zarządzanie funkcjami urządzenia. Podczas korekty wyświetlacz sugeruje kształt spoiny a także ukazuje graficznie zalecaną grubość materiału dla wybranego prądu.
Urządzenie posada wbudowany profesjonalny dwurolkowy podajnik drutu spawalniczego zapewniający jego płynne i równomierne podawanie. Spawarka, mimo swoich niewielkich kompaktowych rozmiarów i wagi jest kompatybilna ze szpulami D200 i D300 o masie do 15 kg. Dzięki stabilnym parametrom wejściowym półautomat spawalniczy gwarantuje wysoką jakość uzyskanej spoiny. Główne zalety urządzenia: Tranzystory IGBT - w urządzeniu zastosowano nowoczesne tranzystory IGBT, które zapewniają mniejsze zużycie energii elektrycznej a także są odporne na zakłócenia, spadki napięcia jak również zapewniają niezawodne dostarczanie prądu.
Główne zalety spawarki:
IGBT - urządzenie posiada nowoczesne tranzystory które gwarantują minimalną ilość zakłóceń elektromagnetycznych a także małe straty mocny w układach podstawowych, ponadto umożliwiają zwiększenie wydajności i niezawodności źródła prądu.
Regulacja Indukcyjności - umożliwia wprowadzenie mniejszej ilości ciepła w miejsce spawania, dzięki czemu blacha się nie odkształca a warstwa ochronna cynku nie zostaje uszkodzona, co jest niezwykle przydatne przy lutospawaniu.
2T/4T - dwutakt i czterotakt, przy dwutakcie po naciśnięciu przycisku "start" następuje proces spawania który po puszczeniu przycisku zostaje zatrzymany, natomiast w przypadku czterotaktu przy pierwszym naciśnięciu i puszczeniu przycisku następuje proces spawania, zaś przy drugim naciśnięciu proces ustaje. Czterotakt bardzo dobrze sprawdza się przy dłuższych spawach, z kolei dwutakt przy krótszych.
Synergia - zapewnia nowoczesne sterowanie mikroprocesorowe które automatycznie dobiera parametry pracy zależnie od średnicy drutu.
Lutospawanie - metoda ta, bardzo przypomina spawanie MIG/MAG, lecz dostarczana energia jest w tym przypadku dużo mniejsza. Z tego powodu lutospawanie najlepiej sprawdza się w łączeniu ocynkowanych cienkich blach. W tej metodzie dochodzi do stopienia lutu a nie materiału na którym pracujemy. Świetnie sprawdza się to również w łączeniu cienkich blach wykonanych ze stali nierdzewnych a także w połączeniach różnoimiennych np. stali kwasoodpornej ze zwykłą stalą albo miedzi ze stalą.
Spool Gun - to uchwyt spawalniczy z wbudowanym podajnikiem drutu. Najlepiej sprawdza się w warsztatach samochodowych przy spawaniu cienkich blach, świetnie sprawdza się również w trudnodostępnych miejscach jak również na wysokościach. Szpula z drutem znajduje się w rękojeści uchwytu. Posiada standardowe złącze EURO oraz wtyk sterujący.
Hot Start - gwarantuje najwyższą jakoś na początku spawania, w momencie zajarzenia łuku elektrycznego, przez krótką chwilę, prąd spawania wzrasta do optymalnego poziomu. W niektórych przypadkach poziom ten może być ustawiony ręcznie, jeśli istnieje odpowiedni przełącznik. Obniżenie “Hot-Start” w celu redukcji poboru energii ze słabej sieci lub zwiększenie go w mocnej sieci znacznie ułatwia zajarzenie.
Arc Force - to funkcja wykorzystywana udoskonalenia stabilności spalania w łuku krótkim i zapobiegania “przywieraniu” elektrody. Kiedy oddziela się kropla metalu od elektrody, prąd jest automatycznie podwyższany do pewnego poziomu, odpowiednim przełącznikiem. Przez obniżanie “Siły łuku elektrycznego” istnieje możliwość redukcji poboru energii ze słabej sieci lub zwiększenie go w mocnej sieci, stabilności spalania w łuku jest bardziej udoskonalona. W modelu tym funkcja ta może być włączana i wyłączana.
VRD (Voltage Reduction Device) - redukcja napięcia wyjściowego (pomiędzy masą i elektrodą) do bezpiecznego poziomu, co zabezpiecza przed przypadkowym porażeniem w przerwach pomiędzy spawaniem. System VRD zapewnia spawaczowi i osobom będącym w pobliżu dodatkowe bezpieczeństwo. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w trudnych warunkach środowiskowych.
Slow Feed - to regulacja prędkości dojazdowej drutu która umożliwia stabilne zajarzenie, szczególnie w przypadku dużej prędkości podawania drutu, co ogranicza do minimum pojawianie się wad spawalniczych na początku spoiny.
3 W 1 - urządzenie posiada dwa wtyki prądowe plus i minus a także zmienną biegunowość. Rozwiązanie takie jest spotykane głównie w spawarkach inwertorowych. Umożliwia ono spawanie MMA jak również podłączenie uchwytu TIG z zaworkiem, gdzie gaz jest sterowany w rączce poza urządzeniem.
Wyłącznik przeciążeniowy - to wbudowane zabezpieczanie przed przegrzaniem się urządzenia które przedłuża jego żywotność.
Eurozłącze - umożliwia stosowanie różnego rodzaju uchwytów.
Manual - pozwala na wprowadzenie ręcznej korekty parametrów.
FCAW - umożliwia spawanie drutem rdzeniowym bez użycia butli gazowej. Drut (FLUX) jest wypełniony substancją wytwarzającą gazy podczas spawania.
Pakiet obejmuje:
- źródło SPARTUS® EasyMIG 225
- uchwyt SPARTUS® MIG SPE 150 3m
- uchwyt elektrodowy
- przewód masowy
- wężyk gazowy
- instrukcję obsługi
Cykl pracy: | 60% |
Natężenie prądu spawania: | 50 – 220 A |
Napięcie zasilania: | ~1× 230V ± 10% 50 / 60 Hz |
Wymiary: | 570 × 265 × 460 mm |
Waga: | 19 kg |